Jump to content

Luisa Kuliok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Luisa Matilde Kullok emri i artit Luisa Kuliok ka lindur në Buenos AiresArgjentina me 20 mars 1953. Tashmë është e fokusuar në aktrimin në teatër, dhe mungon në ekran për 6 vjet. Ka një fizik shumë të mirë, edhe shprehet se veç puna e mban gjallë, dhe kurrë nuk do bëj ndërhyrje kirurgjikale, sepse nuk ja ka nevojën. Gjithashtu në Argjentinë, ajo punon me një fushatë sensibilizimi për gratë e keqtrajtuara.

Karriera e saj si aktore është shumë e gjatë. Ne e kemi parë me aktorët Jorge Martinez, Osvaldo Laport, Grecia Colmenares, Arnaldo Andrè me "Milagros", "Hakmarrja e një gruaje", "Renzo e Lucia" ku u bë shumë e njohur, sidomos në Itali.

Telenovela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Ciudad del sol" (2003)

"Ciudad de pobres corazones" (2002)

"Médicos (de hoy) 2, Los" (2001)

"Tiempofinal" (1 episode, 2000)

"Infieles" (2000) TV Episode

"Con alma de tango" (1994)

"Más allá del horizonte" - Milagros (1994)

"Soy Gina" (1992)

"Cosecharás tu siembra" - Renzo e Lucia (Dashuri e pamundur]] (1991)

"La Extraña dama" (1989)

"Revancha de un amigo" (1987)

"Como la hiedra" (1987)

"El Infiel" (1986)

"Venganza de mujer" - Hakmarrja e nje gruaje (1986)

"Amo y señor" (1984)

"Amor gitano" (1983)

"Esto es vida" (1982)

"Una Escalera al cielo" (1979)

"Renato" (1978)

"Saverio, el cruel" (1977)

"Hay que matar a Drácula" (1968)