Lulelakra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Bimë lulelakër që rriten në fidanishte

Lulelakra është një nga disa perime në speciet Brassica oleracea në gjininë Brassica, e cila është në familjen Brassicaceae. Është një bimë vjetore që riprodhohet nga fara. Në mënyrë tipike, vetëm koka hahet – mishi i bardhë i ngrënshëm që nganjëherë quhet "gjizë" (me një pamje të ngjashme me gjizën e djathit).[1] Koka e lulelakrës është e përbërë nga një meristem i bardhë i lulëzimit . Kokat e lulelakrës ngjajnë me ato në brokoli, e cila ndryshon në të paturit e sythave të luleve si pjesa ushqimore. Brassica oleracea gjithashtu përfshin brokoli, lakër brukseli, lakër, zarzavate jeshile dhe kale, të lashta të quajtura kolektivisht, "cole",[2] megjithëse ato janë të grupeve të ndryshme të kultivarëve .

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vincent A. Fritz (2017). "Growing broccoli, cabbage and cauliflower in Minnesota". University of Minnesota Extension, Garden - Growing Vegetables. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2017. Marrë më 26 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Cabbage, Broccoli, Cauliflower, and Other Brassica Crops". Center for Agriculture, Food and the Environment, College of Natural Sciences, University of Massachusetts at Amherst, USA. 14 janar 2013. Marrë më 26 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)