Jump to content

Lumi Aura (Finlandë)

Coordinates: 60°39′44″N 22°35′27″E / 60.66222°N 22.59083°E / 60.66222; 22.59083
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aura rrjedh përmes Halinen.

Aura (finlandisht Aurajoki; suedisht Aura å) është një lum në jug-perëndim të Finlandës. Burimet i ka në qytetin Oripää, dhe rrjedh nëpër Pöytyä, Aura dhe Lieto para se të derdhet në Detin Arkipelag në mes të qytetit Turku. Ujërat e lumit Aura janë ngjyrë kafe. Gjatësia e përgjithshme e lumit është rreth 70 kilometres (43 mi), dhe ajo përmban njëmbëdhjetë pragje, nga të cilat më e madhja është Nautelankoski në Lieto. Rezervat e ujit për Rajonin në Turku tërhiqet nga lumi Aura, ndërsa ujësjellësit dytësor të qytetit janë vendosur në pragjet e lumit Halinen.

60°39′44″N 22°35′27″E / 60.66222°N 22.59083°E / 60.66222; 22.59083