Jump to content

Lumi i Cemit

Coordinates: 42°12′50″N 19°07′19″E / 42.214°N 19.1220°E / 42.214; 19.1220
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lumi Cem)

42°12′50″N 19°07′19″E / 42.214°N 19.1220°E / 42.214; 19.1220

Kanioni i Lumit Cem

Lumi Cem (Malalezisht: Cijevna, Цијевна) është një lum që kalon nëpër Shqipëri dhe Mal të Zi.

Lumi buron në Komunën Kelmend të Malësisë së Madhe në Shqipëri. Ai rrjedh në drejtim të përgjithshëm lindor përmes Gucise e Plaves për rreth 64.7 kilometra para se të bashkohet me Limin, në Mal të Zi.

Është lumi i vetem në Shqipëri, uji i të cilit eventualisht derdhet në Detin e Zi.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]