Lumi i Istogut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Burimi i lumit të Istogut
Lumi i Istogut te Ura e Zallçit

Lumi i Istogut buron nga bjeshka mbi qytetin e Burimit, në një lartësi mbidetare prej rreth 560 metrash, me një pastërti të madhe, me cilësi shumë të mirë dhe në krahasim me lumenjtë e tjerë ky lumë deri në derdhjen e tij në lumin Drini i Bardhë afër fshatit Bërkovë nuk pëson ndryshime të mëdha në cilësi, prandaj dhe nga monitorimi i gjertanishëm njihet si lumi më i pastër në Kosovë. Gjatësia e lumit të Burimit/Istogut është 23 km. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Raport:Gjendja e ujërave në Kosovë" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: Agjensioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 prill 2021. Marrë më 1 prill 2020.