Jump to content

Lumkuqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lumkuqi është një rrjedhë e vogël ujore që buron në rrethinat e fshatit Sllakockomunës së Vushtrisë për çka njihet edhe si lumi i Sllakocit. Lumkuqi është një degë e lumit të Sillnicës dhe sipas veçorive gjeomorfologjike, hidrografike dhe natyrore të shtratit të tij, ekzistojnë kushtet për ngritjen e një akumulimi artificial të ujit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]