Lupa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamja e një pjese të hartës përmes lupës.

Lupa është një vegël e cila shërben për zmadhimin e pamjes nëpërmjet një thjerrëze.

Grekët e lashtë, që në vitin 400 p.e.sonë nëpërmjet një thjerrëse të tillë ja kishin arritur të ndiznin zjarrin me ndihmen e energjisëdiellit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argumentet më të hershëm që flasin mbi qelqet përkthyes janë gjetur në shkrimet e kohës së Viteve të Arta Islame. Gjegjë sisht në librin Libri i Optikës të shkruar nga Abū ʿAlī al-Ḥasan ibn al-Ḥasan ibn al-Haytham ose i njohur si Ibn al-Haytham në vitin 1021. Kjo u mësua dhe u përhap në evropë, në Angli dhe Itali, dy shekuj më vonë pasi që libri u përkthye në latinisht nga Roger Bacon.[1]

Lupa grafike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lupa për përdorim në veprimtarinë grafike

Lupa grafike është vegël e cila përdoret në montazhin grafik për pasimin e filmave për shtypinngjyra dhe te shtypi për pasim, të ngjyrave në përgatitje të shtypit. Ka formën e katërorit (ose të rrethit) në pjesën ku bëhet kontrollimi, ndërsa distanca e lupës është sa brinja e katrorit. Smadhimin e ka 10 deri në 12 herë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kriss, Timothy C.; Kriss, Vesna Martich (prill 1998), "History of the Operating Microscope: From Magnifying Glass to Microneurosurgery", Neurosurgery, 42 (4): 899–907 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]