Jump to content

Luran Ahmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luran Ahmeti
U lind në31 korrik 1974
Shkup, Maqedoni
Vdiq25 mars 2021
Shkup
Kombësiashqiptare (RMV)

Luran Ahmeti lindi në Shkup, më 31 korrik 1974[1] dhe vdiq më 25 mars 2021, ishte aktor shqiptar nga Maqedonia e Veriut. Në vitin 1999 diplomoi në Fakultetin e Artit Dramatik nga Universiteti Shën Kirili dhe Metodi, Shkup. Në karrierën e tij 25 vjeçare, me rolet e shumta në shfaqet teatrale në Teatrin Shqiptar, Shkup la gjurmë në artin dramatik shqiptar dhe shtoi vlerë në kulturën shqiptare. Luajti në filma artistik dhe në seriale të njohura rajonale e botërore. Më 25 mars 2021, pas një beteje me Covid-19 ndërroi jetë në moshën 46 vjeçare në Klinikën për Sëmundje infektive në Shkup[2][3].

 • Puppet Show (1998)
 • Stories about Love (2001)
 • Bal – Can – Can (2004)
 • 10 (2007)
 • Izstop (2007)
 • Hayde Bre (2010)
 • Güzel Günler Göreceğiz (2011)
 • Limonata (2015)
 • Kanun (2018)
 • Acı Kiraz (2020)
 • Lena i Vladimir (2021)
 • Lugina e Ujqërve Kurthi (2015-2016)
 • Büyük Sürgün Kafkasya (2015-2016)
 • Mutlu Ol Yeter (2015)
 • Muhteşem Yüzyıl (2013)
 • Son Yaz-Balkanlar 1912 (2012)
 • Tek Başımıza (2011)
 • Reis (2011)
 • Karakol - Herkes Adalet İster (2011)
 • Elveda Rumeli (2007-2009)
 • Balkan Düğünü (2009-2010)
 • Bahar Dalları (2009)
 • Dy pistoletat
 • Eshtrat që vijnë vonë
 • Oleoria
 • Edipi Mbret
 • Repriza e lirisë
 • Nënkresbami
 • Akuariumi
 • Kafeneja në udhëkryq
 • Alegreto Albania
 • Paraja
 • Gjymtimi
 • Darka e Thërrimeve
 • Vdekja e Dantonit (2018)
 • Metoda
 • Bregu i pikëllimit
 1. ^ "Luran Ahmeti". Türk Sineması Araştırmaları. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2015. Marrë më 29 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Vdiq artisti i madh Luran Ahmeti". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "Vdes Luran Ahmeti". Epoka e Re. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)