Jump to content

Lutrogale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lutrogale
Lundërza dhëmblëmuar (Lutrogale perspicillata)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Lutrogale
Gama e lundrëz dhëmblëmuar

Lutrogale u propozua si emër gjenerik nga John Edward Grey në 1865 për vidrat me ballin dhe hundën konvekte, duke përdorur lundërzën dhëmblëmuar si specie tipi .[1]

Gjinia gjithashtu përmban speciet e zhdukura dhe fosile të mëposhtme :

  1. L. cretensis - lundërza e Kretës
  2. L. palaeoleptonyx

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gray, J. E. (1865). "Revision of the Genera and Species of Mustelidae contained in the British Museum". Proceedings of the Zoological Society of London. January 1865: 100–154. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)