Lynn Nottage

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lynn Nottage
U lind më2 nëntor 1964
Brooklyn, New York, SHBA
KombësiaAmerikane
Gjinitë letrareDrama

Lynn Nottage (2 nëntor, 1964) është një dramaturge amerikane, shkrimet e së cilës shpesh merren me jetën e grave me prejardhje të Afrikës. Ajo është profesoreshë e teatëritColumbia University dhe ligjëruesedramaturgjisëYale University.

Nottage ka lindur në Brooklyn dhe është diplomuar në Brown University dhe Yale School of Drama. Ajo mori një Guggenheim Fellowship në vitin 2005, dhe një MacArthur Grant në vitin 2007. Ajo fitoi Çmimin Pulitzer për Dramë në vitin 2009 për dramën Shkatërrimi.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krijimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [ http://www.tcm.com/tcmdb/title/538303/Poof-/ " 'Poof!" Përmbledhje dhe Cast "] tcm.com, arrihen 24 shkurt 2016
  2. ^ Manohla Dargis. "Just a Maid in Movies, but Not Forgotten", The New York Times, April 21, 2011

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lynn Nottage – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale