Mëllenja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mëllenja
Turdus merula -garden wall-8.jpg
An adult male, nominate race
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Aves
Rendi: Passeriformes
Familja: Turdidae
Gjinia: Turdus
Speciet: T. merula
Emri binomial
Turdus merula
Linnaeus, 1758
Turdus merula distribution map.png
Approximate distribution shown in red

Mëllenja (Turdus merula)

Gjatësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

24–25 cm, krahët e hapur: 34-38.5 cm.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mashkulli i mëllenjës është i zi me përjashtim të një unaze me ngjyrë të zezë më të çelët përreth syrit dhe sqepit të verdhë ngjyrë floriri. Dallohet relativisht lehtë dhe mund të ngatërrohet vetëm me cirloin (Sturnus vulgaris), për shkak të bishtit të shkurtër dhe formës së ngjashme të trupit. Femrat dhe të vegjlit janë ngjyrë kafe, me pjesën e grykës në ngjyrë më të çelët dhe qafën me pulla.

Përhapja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikohet shpesh në rajon, më shumë gjatë dimrit dhe në zonat bregdetare. Është i përhapur në pyje dhe shkurre, si dhe në kopshte e parqe.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foletë i ndërton në shkurre dhe gardhe. Femra lëshon 4-5 vezë që çelin pas dy javësh. Të vegjlit fluturojnë afro dy javë më vonë. Mund të pjellin dy ose tre herë në vit.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fruta, fara, krimba, etj.

Zëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dallohet nga një zë i fuqishëm dhe i kumbueshëm i cili është i fortë dhe kërcitës “cii”. Zogu këndon me zë të fortë dhe tinguj melodioz.