M. Bison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cosplay i M. Bison

M. Bison, i njohur si Vega (ベ ガ Bega), është një personazh dhe antagonist kryesor i video lojës Street Fighter krijuar nga Capcom, duke u shfaqur së pari si një personazh i pa luajtshëm në Street Fighter II: The World Warrior para se të bëhej i luajtshëm në Street Fighter II: Champion Edition. Ai është një diktator i vetë-imponuar dhe megaloman që kërkon sundimin në botë. Ambicia e fundit e M. Bison është të kontrollojë qeveritë e botës përmes sindikatës së tij të fshehtë të krimit, Shadaloo (シャドルー Shadorū).

Ai drejton turneun luftarak të Street Fighter II[1] dhe është kundërshtari i fundit që lufton në lojë.

Koncepti dhe pamja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

M. Bison dhe modeli i tij u frymëzuan nga Washizaki, një nga antagonistët nga manga dhe anime Riki-Oh; dhe Yasunori Katō, një personazh dhe protagonist i romanit Teito Monogatari.

Veshja e tij e përgjithshme përbëhet nga një uniformë ushtarake e kuqe me pllaka të mëdha argjendi, shirita dore dhe roje shin; në kasketën e tij është shenja e kafkës së sindikatës së tij të krimit të njohur si Shadaloo. Veshja e tij ngjason shumë me uniformat e veshura nga oficerët SSGjermanisë naziste. Nga Street Fighter II e tutje (dhe në serinë Capcom vs SNK), ai shfaqet me një trup shumë më të hollë dhe heq kasketën e tij para betejës.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Street Fighter II ishte lokalizuar në Shtetet e Bashkuara, [Capcom]] kishte frikë nga një proces gjyqësor nga Mike Tyson mbi një personazh (Balrog) me ngjashmërinë e tij, si dhe një emër të ngjashëm me tingëllimë (emri japonez i Balrogut duke qenë "Mike Bison"). Për më tepër, kur projektuesit e paraqitën lojën departamentit të marketingut të Capcom USA, ata besuan se emri "Vega" nuk i përshtatet karakterit që i është dhënë. Ata vendosën të rrotullojnë emrat e tre nga katër personazhet e shefit në mënyrën e mëposhtme:

    • Boksieri njihet si Mike Bison në Japoni dhe Balrog në SHBA.
    • Vrasësi / Matadori spanjoll njihet si Balrog në Japoni dhe Vega në SHBA.
    • Diktatori i keq dhe kreu i Shadaloo është i njohur si Vega në Japoni dhe Master Bison në SHBA.

Live-action[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Street Fighter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raul Julia luajti rolin e Bisonit në filmin live-action 1994. Në film, Bison është një psikopatik britanik ish-mbret i drogës dhe diktator famëkeq ushtarak që kontrollon jo vetëm Shadaloo (këtu përshkruhet si diktatura e tij armiqësore në vend të organizatës së tij), por edhe industrinë e drogës me një grusht hekuri. Një nga qëllimet e tij në film për të prodhuar super ushtarë për të marrë përsipër botën dhe për të vendosur një rend të ri të njohur si "Pax Bisonica" duke përdorur përfitimet e tij të drogës. Ambiciet e tij kanë çuar në një luftë në Shadaloo me Kombet e Aleatëve (AN), të udhëhequr nga kolonel Guile, personazhi kryesor i filmit i cili është dërguar për të vendosur Bison në arrest për krimet e tij të luftës. Në film, ndërsa Ryu luan një rol jetësor në rrëzimin e Bison duke ndihmuar për të joshur Guile në bazën e Bison, Bison dhe Ryu nuk luftojnë, megjithëse në një moment, Ryu përpiqet të luftojë Bisonin përkrah Ken, Chun-Li, E. Honda dhe Balrog. Në fund, ai lufton kundër Guiles dhe gati-gati e mposht me elektromagnetizmin e tij të brendshëm të uniformës së tij (mbështetja e filmit për fuqinë psikologjike të Bisonit), por ai vritet kur Guile e nis në ekranin e tij gjigant të monitorit dhe e lë të vdesë kur shpërthen baza. Bison ishte roli i fundit teatral i Julia para vdekjes së tij.

Street Fighter: The Legend of Chun-Li[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Neal McDonough portretizon Bisonin në Street Fighter: The Legend of Chun-Li. Ai paraqitet si antagonisti kryesor edhe një herë, këtë herë përballë Chun-Li. Filmi tregon se Bison po dhuron një kostum biznesi sesa kostumin e tij të nënshkrimit. Ai është përshkruar gjithashtu si një shef krimi i maskuar si një biznesmen ndërkombëtar shumë gjuhësh irlandez me bazë në Tajlandë në vend të një ushtari / një tregtari ndërkombëtar droge. Në një histori të rrëfyer nga Gen, Bison u braktis nga prindërit e tij misionarë irlandezë në Tajlandë kur ishte foshnjë dhe jetoi tërë jetën e tij duke u angazhuar në akte vjedhjesh. Ai më pas sakrifikoi gruan e tij shtatzënë në taset e një shpelle të mbinatyrshme, ku përvetësoi vajzën e tij, Rozën, me mirësinë e shpirtit të tij, duke hequr qafe veten e tij nga çdo sens ndërgjegjeje.

Street Fighter: Resurrection[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Silvio Simac portretizoi Bisonin në Street Fighter: Resurrection duke u shfaqur në episodin e fundit duke vëzhguar Ryu, Ken, Laura dhe Nash përmes syve të Decapre ndërsa ishte ulur në fronin e tij pas një objekti masiv sferik përpara se të digjej një copë shah me fuqinë e tij psikologjike dhe duke e shpallur atë ai do t'i lejë të vijnë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]