Yasunori Katō

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yasunori Katō (加藤 保 憲 Katō Yasunori) është një personazh imagjinar, protagonist[1][2] i serisë historike japoneze të fantazisë Teito Monogatari, krijuar nga Hiroshi Aramata. Ai së pari u paraqit në një botim të vitit 1983 të një reviste fantastiko-shkencore të botuar nga Kadokawa Shoten,[3] por fitoi vëmendje më të përhapur me botime të njëpasnjëshme, si dhe debutimin e tij kinematografik, dhe që nga ajo kohë ka vazhduar të referohet shpesh në kulturën popullore japoneze. Karakteri i tij është i lidhur në përgjithësi me misticizmin onmyodo pasi Teito Monogatari ishte romani i parë i madh që popullarizoi artin në trillimet japoneze.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi origjinal thjesht përshkruhej si një oficer ushtarak rinor pa moshë specifike. Personazhi evoluoi në kulturën popullore dhe imazhi i tij filloi të ndryshojë. Në përshkrimet moderne, ai përshkruhet përgjithësisht si një njeri i gjatë me një fytyrë të gjatë të panatyrshme. Veshja e tij klasike është e përbërë nga uniforma tradicionale e një oficeri japonez perandorak, i kompletuar me një fustan shërbimi, kasketë, doreza, shpatë dhe një pelerinë. Në anën e pasme të dorezave të tij të bardha janë mbishkrime të kuqe të "Seiman" (pentagram), simboli magjik i Abe no Seimei.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kato është tepër i aftë në një larmi të magjisë lindore, veçanërisht artin e Onmyōdō, duke zotëruar aftësi që rivalizojnë klanin Tsuchimikado, pasardhës të Abe no Seimei. Ai punëson gjerësisht shikigami të zi për të bërë urdhërat e tij, dhe ai gjithashtu mund të thërrasë gohō dōji. Ai është i njohur gjithashtu që përdor kodoku (toksinat e krimbave) për të kontrolluar dhe manipuluar viktimat e tij.

Duke qenë një oni dhe një mistik i fuqishëm, Katō gjithashtu ka një fiziologji në dukje mbinjerëzore dhe nuk duket se plaket. Për të ushqyer magjinë e tij, ai kërkon një dietë selektive të organeve të njeriut. Për të zgjatur jetën e tij, ai kryen teknikën e shijie herë pas here. Si një oficer i trajnuar perandorak, ai është mjaft i aftë në përdorimin e një katana. Ai gjithashtu është i rrjedhshëm në gjuhën mandarine dhe koreane.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas debutimit të tij letrar dhe filmit, Yasunori Katō vazhdoi të bëhej një figurë e referuar shpesh në kulturën popullore japoneze, duke frymëzuar një mori imituesish dhe homazhesh.

 • Gjenerali Washizaki nga Riki-Oh besohet se[4][5] ka marrë një sugjerim vizual nga portretizimi i Kyūsaku Shimada i Yasunori Katō. Gjenerali Washizaki u shfaq në serial vetëm disa muaj pasi adaptimi në veprim i drejtpërdrejt i Teito Monogatari u lëshua në kinema.
 • Pamja e Katō shërbeu si frymëzim i Capcom për personazhin e video lojës Street Fighter, M. Bison.[4][6]
 • Katō ishte gjithashtu një frymëzim parësor për Raidou Kuzunoha, protagonistin e Shin Megami Tensei: Devil Summoner. Mbiemri i Raidou, Kuzunoha, është nëna mitologjike e onmyoji i madh Abe no Seimei, për të cilin Kato pretendon se është pasardhës i tij. Për dallim nga Katō, megjithatë, qëllimi i Raidou është të mbrojë kryeqytetin, diçka që është detyrë e tij nga brezi i gjeneratës në familjen e tij.
 • Në epizodin e shtatë të animes Haunted Junction përmban një antagonistë i cili është një parodi e Yasunori Katō e veshur me një veshje ushtarake dhe përshkruhet si pasardhësi i fundit i Abe no Seimei.[7]
 • Katō është një nga tre personazhet që frymëzoi pamjen e Shiryus, një personazh në anime dhe manga One Piece.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hiroshi Aramata, Birds of the World: as painted by 19th century artists (Crown Publishers 1989), p. 11, ISBN 0-517-57374-1
 2. ^ Reider, Noriko T. Japanese Demon Lore: Oni from Ancient Times to the Present Utah State University Press, 2010. 113. (ISBN 0874217938)
 3. ^ 文芸雑誌小說初出総覧:1981-2005. Pg. 92.
 4. ^ a b Comparison between Vega's Image and Kyūsaku Shimada's Portrait (at the bottom of the page). Retrieved on 2009-6-01.
 5. ^ Japanese Review of TEITO MONOGATARI (1988). Retrieved on 2012-8-07.
 6. ^ Review
 7. ^ [1] The Anime Companion Supplement--Onmyoji」