M16

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushkë, 5.56 mm, M16
Nga lart poshtë : M16A1, M16A2, M4A1, M16A4
TypePushkë Sulmi
Place of origin SHBA
Service history
In service1963–sot
WarsLufta e Vietnamit
Production history
DesignerEugene Stoner dhe L. James Sullivan
Designed1956
Manufacturer
 • Shtetet e Bashkuara të Amerikës Colt Defense
 • South Korea Korea Jugore Daewoo Precision Industries
 • Belgjika FN Herstal
 • Shtetet e Bashkuara të Amerikës H & R Firearms
 • Shtetet e Bashkuara të Amerikës General Motors Hydramatic Division
 •  Filipinet Elisco
 • Shtetet e Bashkuara të Amerikës U.S. Ordnance
 • Produced1959–sot
  No. built~8 milion
  Specifications (M16A2)
  Mass3.26 kg (e zbrazur)
  4 kg (e mbushur)
  Length1000 mm
  Barrel length508 mm

  Cartridge5.56×45mm NATO
  Rate of fire12–15 fishekë/min pa ndërprerje
  45–60 fishekë/min gjysëmautomatike
  700–950 fishekë/min automatike
  Muzzle velocity948 m/s
  Effective firing range550 m (shënjestër pikë)
  800 m (shënjestër zonë)

  Pushka M16 (e emërtuar zyrtarisht Rifle, Caliber 5.56mm, M16) është një familje pushkësh ushtarake të përshtatura nga pushka ArmaLite AR-15 për ushtrinë e Shteteve të Bashkuara. Pushka origjinale M16 ishte një pushkë automatike 5.56 × 45 mm me një karikator 20-rrathësh.

  Në vitin 1964, M16 hyri në shërbimin ushtarak amerikan dhe vitin e ardhshëm u vendos për operacionet e luftës në xhungël gjatë Luftës së Vietnamit. Në vitin 1969, M16A1 zëvendësoi pushkën M14 për t'u bërë pushka standarde e shërbimit të ushtrisë amerikane. M16A1 inkorporoi modifikime të shumta duke përfshirë një asistencë me rrufe, hapje të kromuar, përforcim mbrojtës rreth lëshimit të magazinës dhe fshirës të rishikuar të blicit.

  Në vitin 1983, Trupat e Marinës së SHBA miratuan pushkën M16A2 dhe Ushtria e SHBA-së e miratoi atë në vitin 1986. M16A2 lëshon fishekun e përmirësuar 5.56×45 mm (M855/SS109) dhe ka një pamje të pasme të rregullueshme më të re, deflektor të kasës, tytë të përmirësuar dore, , dorezë pistolete dhe prapanicë, si dhe një përzgjedhës zjarri me breshëri gjysmë automatike dhe me tre raunde. Miratuar në korrik 1997, M16A4 është gjenerata e katërt e serisë M16. Është e pajisur me një dorezë mbajtëse të lëvizshme dhe shina Picatinny për montimin e optikës dhe pajisjeve të tjera ndihmëse.

  M16 gjithashtu është miratuar gjerësisht nga forcat e tjera të armatosura në mbarë botën. Prodhimi i përgjithshëm në mbarë botën i M16-ve është afërsisht 8 milionë, duke e bërë atë armën e zjarrit më të prodhuar të kalibrit të saj 5.56 mm. Ushtria amerikane ka zëvendësuar kryesisht M16 në njësitë luftarake të vijës së parë me një version më të shkurtër dhe më të lehtë, karabina M4.

  Në prill 2022, Ushtria e SHBA zgjodhi SIG MCX SPEAR si fitues të Programit të Armëve të Skuadrës së Gjeneratës së ardhshme për të zëvendësuar M16/M4. Pushka është emërtuar XM5.

  Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]