Jump to content

M72 LAW

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një LAW M72 në pozicion të zgjatur.

M72 LAW (armë e lehtë kundër tankeve, e referuar edhe si arma e lehtë kundër-blind ose LAW si dhe LAWS: sistem i armëve të lehta kundër armatimit) është një armë portative kundërtank e padrejtuar me një gjuajtje 66mm. Njësia shtytëse e ngurtë e raketave u zhvillua në laboratorin kërkimor të sapoformuar Rohm dhe HaasRedstone Arsenal në vitin 1959[1] dhe sistemi i plotë u projektua nga Paul V. Choate, Charles B. Weeks, Frank A. Spinale, et al. në Divizionin Hesse-Eastern të Norris Thermador. Prodhimi amerikan i armës filloi nga Hesse-Eastern në vitin 1963 dhe u ndërpre në vitin 1983; aktualisht prodhohet nga Nammo Raufoss AS në Norvegji dhe filiali i tyre, Nammo Defense Systems (ish Nammo Talley Inc.) në Arizona.[2]

Në fillim të vitit 1963, LIGJI M72 u miratua nga Ushtria e SHBA dhe Trupat Detare të SHBA si arma e tyre kryesore individuale antitank e këmbësorisë, duke zëvendësuar granatën e pushkës HEAT M31 dhe "super bazukën" M20A1 në ushtrinë amerikane. Ai u miratua më pas nga Forcat Ajrore të SHBA-së për të shërbyer në një rol kundër vendosjes dhe anti-blindave në mbrojtjen e bazës ajrore.[3]

Në fillim të viteve 1980, M72 ishte planifikuar të zëvendësohej nga FGR-17 Viper. Sidoqoftë, programi Viper u anulua nga Kongresi dhe në vend të tij u miratua M136 AT4. Në atë kohë, ekuivalentët e tij më të afërt ishin Pskott m/68 suedeze (Miniman) dhe SARPAC francez.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ E. T. DeRieux et al. Final Report – Development of LAW Propulsion Unit, R&H RARD, Technical Report No. S-12, December 1959
  2. ^ "M72 products" Arkivuar 2015-03-21 tek Wayback Machine. Nammo Talley, Inc. Retrieved September 25, 2014.
  3. ^ Mary T. Cagle "History of the TOW Missile System", page 10, U.S. Army, 1977.