MEKO

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hessen (F 221), një fregatë e klasit F124 (fregatë e klasit Sachsen) e Marinës Gjermane.

Familja e luftanijeve MEKO u zhvillua nga kompania gjermane Blohm+Voss. MEKO është markë e regjistruar. Portmanteau qëndron për "Mehrzweck-Kombination" (Anglisht: multi-purpose-combination). Është një koncept në ndërtimin modern të anijeve detare i bazuar në modularitetin e armatimit, elektronikës dhe pajisjeve të tjera, që synon lehtësimin e mirëmbajtjes dhe uljen e kostos.

Anijet MEKO përfshijnë familje fregatash, korvetash dhe varkash patrullimi që udhëtojnë në oqean. Ndërtimi i anijeve MEKO filloi në fund të viteve 1970 me projektimin dhe ndërtimin e mëvonshëm të MEKO 360 H1 të Nigerisë. Anijet e klasave të ngjashme përdorin sisteme të ndryshme armësh. Për shembull, për armën kryesore, disa MEKO 200 përdorin armën Mk 45 Mod 2, të tjerët përdorin armën detare franceze 100 mm ose armën Otobreda 76mm.[1]

Varianti i fundit është "Anija Luftarake për Littorals" ose MEKO CSL. Ajo është quajtur gjithashtu një "Anije Luftarake Littoral", por është shumë më e vogël se Anija Luftarake Bregdetare Amerikane (LCS).[2] Kishte spekulime se ky dizajn do të ishte me interes për Izraelin, por nuk ishte. Sidoqoftë, në fund të fundit, Izraeli zgjodhi katër korveta të modifikuara të klasit K130 Braunschweig, e para prej të cilave pritet të hyjë në shërbim në vitin 2019. Varianti i ri quhet korveta e klasit Sa'ar 6.[3] Katër versione të zgjeruara të anijeve të lehta fregate MEKO A-100 janë planifikuar të furnizohen për marinën braziliane midis 2025 dhe 2028. Konsorciumi është formuar nga Thyssenkrupp Marine Systems, Embraer Defense & Security dhe Atech e Gjermanisë, një degë e Embraer Group. Ndërtimi i anijeve, të cilat janë më shumë se 100 metra të gjata, janë planifikuar për kantierin detar Oceana në Itajaí.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Overview Products + Services". thyssenkrupp marine systems. Marrë më 4 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Boustead Gets Letter Of Intent To Build Six Patrol Vessels Malaysian National News Agency ~ BERNAMA, 18 October 2010
  3. ^ "Israel signs €430m deal for German patrol vessels - Globes English". Globes. 11 maj 2015. Marrë më 2016-07-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Por US$ 1,6 bi, consórcio com Embraer é escolhido para construir navios para Marinha". G1. 28 mars 2019. Marrë më 2019-03-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)