Korveta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Korveta anti-nëndetëse-luftë INS Kamorta e Marinës Indiane.

Një korvetë është një luftanije e vogël. Tradicionalisht është klasa më e vogël e anijes që konsiderohet të jetë një anije luftarake e duhur (ose "e vlerësuar"). Klasa e anijeve luftarake mbi korvetë është ajo e fregatës.

Rolet moderne që përmbush një korvetë përfshijnë anijen e patrullimit bregdetar, anije me raketa dhe anije me sulm të shpejtë. Këto korveta janë zakonisht midis 500 dhe 2000 tonë. Modelet e fundit të korvetave mund t'i afrohen 3000 tonëve dhe përfshijnë një hangar për të akomoduar një helikopter, me madhësi dhe aftësi që mbivendosen me fregata më të vogla. Sidoqoftë, ndryshe nga fregatat bashkëkohore, një korvetë moderne nuk ka qëndrueshmëri ose aftësi të mjaftueshme detare për udhëtime të gjata.

Fjala "corvette" gjendet për herë të parë në frëngjishten e mesme, një zvogëlim i fjalës holandeze corf, që do të thotë "shportë", nga latinishtja corbis.[1]

Grada “kapiten korvete”, ekuivalente në shumë marina me “toger komandant”, rrjedh nga emri i kësaj lloj anijeje. Rangu është më i riu nga tre gradat "kapiten" në disa marina evropiane (p.sh., Franca, Spanja, Italia, Kroacia) dhe Amerika e Jugut (p.sh. Argjentina, Kili, Brazili, Kolumbia), sepse një korvetë, si klasa më e vogël e një luftanijeje të vlerësuar, tradicionalisht ishte klasa më e vogël e anijes që kishte të drejtën e komandantit të gradës "kapiten".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "corvette". Merriam-Webster. Marrë më 2011-08-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)