Jump to content

Maïmouna Ndoye Seck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maïmouna Ndoye Seck
U lind në (1962-01-01) 1 janar 1962 (62 vjeç)
Dakari
ShtetësiaSenegalze
Profesionimatematikane

Maïmouna Ndoye Seck (e lindur më 1 janar, 1962) është një matematikane dhe politikane senegaleze, dhe ministre e energjisë dhe transportit.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maïmouna Ndoye Seck lindi në vitin 1962, në Dakar, ku edhe vazhdoj mësimet e saj deri në shkollën politeknike Thiès, wtë cilës iu bashkangjit në vitin 1982[1], ku ishte edhe gruaja e parë që diplomon. Ajo u promovia në Inxhinieri dhe Dizajn në Inxhinierinë Mekanike.[2].

Ajo gjithashtu ka një Master në menaxhimin dhe ekonominë e energjisë [2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Maïmouna Ndoye, première femme polytechnicienne du Sénégal: Une mathématicienne décomplexée à la tête du ministère de l'énergie". 3 shtator 2013. Marrë më 16 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Christine Mendy. "Nouveau gouvernement : Les 7 étoiles de Mohamed Dione". rewmi.com. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2016. Marrë më 16 prill 2016. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)