Mackenheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Makenhajm
Komunë
Bashkia e Makenhajmit
Bashkia e Makenhajmit
Stema Makenhajm
VendiFranca
Sipërfaqja
1
11.790 km2 (4.552 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
757
 • Dendësia64/km2 (170/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mackenheim ( shqiptimi frëngjisht: [makənaim]; Gjermanisht: Mackenheim ; Shqip: Makenhajm ; Alzasisht: Mackene ) është aktualisht një komunë brenda territorit të Komunitetit Evropian të Alsas.

Kjo komunë ndodhet në rajonin historik dhe kulturor të Alzasës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I vendosur në gjysmë të rrugës midis Strasburgut dhe Mylhauzenit, 2 km nga Rini, ky fshat Ried në Alsas qendrore ka një popullsi prej afro 750 banorësh. Fshati është pjesë e kantonit Marckolsheim dhe rrethit të Sélestat-Erstein.