Magi (manga)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Magi (Japonisht: マギ) është manga e krijuar nga Shinobu Ohtaka dhe u serializua në Weekly Shōnen Sunday më 3 qershor 2009 deri më 11 tetor 2017.[1] Animeja u transmetua në Japoni prej vitit 2012 deri më 2013 dhe sezoni i dytë u titullua Magi: Mbretëria e Magjisë që u transmetua prej 2013 deri më 2014.

Magi u rradhit manga e dhjetë më e shitur më 2017 me 2,713,074 kopje të shitura.[2]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria është e bazuar në koleksionin e tregimeve Një mijë e një netë, më së shumti historinë e Aladdin, Ali Baba dhe Sinbad Marinari.

Aladdin, protagonisti kryesor, udhëton në një vend të shkretëtuar me një flutë magjike që e thirr një xhin me emrin Ugo. Ugo është një xhin gjigant dhe muskular, por pamja e tij është pa kokë dhe duke shkaktuar shpesh edhe njerëzit që po përpiqet të shpëtojë për ta gabuar atë për një përbindësh. Të dy takojnë Alibaba Saluja, një djalosh me sa duket i pangopur dhe i largët, i cili përpiqet të begatohet dhe e kupton se Ugo do të ishte një aleat i fuqishëm për të eksploruar një burg të mbushur me thesarin e afërt. Ndërsa ata aventurojnë së bashku, ata bëhen miq të vërtetë, së bashku me Morgianën, një skllave nga një vend i largët që ata e lirojnë nga zotëria e saj. Të tre ballafaqohen me xhinin tjetër dhe udhëtojnë për të kuptuar se ata mund të jenë të caktuar të vendosin se kush do të sundojë botën.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shonen Manga Magi: The Labyrinth of Magic officially ended after 8 years of serialisation". QooApp. 11 tetor 2017. Marrë më 14 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Top-Selling Manga in Japan by Series: 2017". Anime News Network. Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]