Maher Zain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maher Zain
Justin Bieber
Background information
Lindi16 korrik 1981
OrigjinaTripoli, Libani
ZhanretR&B, muzikat Islame
Këngëtarë
Instrument(et)Vokal, Piano, Kitarë.
Vitet aktik2009-prezent
LabeliAwakening
Websitewww.maherzain.com

Maher Zain (Arabisht: ماهر زين) është këngëtar i zhanerit R&B dhe producent muzikor me origjinë libaneze.

Jeta & Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja e Maherit është me origjinë libaneze. Ata kanë emigruar në Suedi kur Maher ishte në moshën tetë vjeç. Pas universitetit, ai filloi të merret me muzikë në Suedi. Maher këndon kryesisht në gjuhën angleze, por ai këndon po ashtu edhe në gjuhë të tjera. Për shembull kënga "Insha Allah" është kënduar në gjuhën angleze, frënge, arabe, turke dhe indoneziane. Një tjetër këngë është "Allahi Allah Kiya Karo" (Vazhdimisht thuaj Allah) e cila u këndua në gjuhën urdu. Baladat e tij të shumta kryesisht i kushtohen familjes, dashurisë dhe zotit. Ai ka marrë pjesë në shumë koncerte në shumë vende si për shembull në: Mbretëri të Bashkuar, SHBA, Malajzi, Indonezi, Arabinë Saudite dhe në Egjipt

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2009: "Palestine Will Be Free"
 • 2010: "Insha Allah"
 • 2010: "The Chosen One"
 • 2011: "Freedom"
 • 2011: "Ya Nabi Salam Alayka"
 • 2011: "For the Rest of My Life"
 • 2012: "Number One For Me"
 • 2012: "So Soon"
 • 2013: "Love Will Prevail"
 • 2013: "Ramadan"
 • 2014: "Muhammad (Pbuh)"
 • 2014: "Nas Teshbehlana"
 • 2014: "One Day"
 • 2015: "A'maroona A'maloona"

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]