Maja Kësula e Priftit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Maja Kësula e Priftit është një majë mali në Kosovë në afërsi të kufirit me Shqipërinë. [1] Ndodhet në pjesën jugore të vendit, 100 km në jugperëndim të Prishtinës, kryeqytetit të vendit. Maja e Kësulës së Priftit ndodhet 2,092 metra mbi nivelin e detit, [1] ose 214 metra mbi terrenin rrethues . Rrëzët e saj janë rreth 2.1 kilometra të gjera. [2]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toka përreth Majës së Ksulës së Priftit është kryesisht kodrinore, por në jug është malore. Zona më e lartë në zonë ka një lartësi prej 2,694 metrash dhe është 9.5 km në jugperëndim të Majës së Ksulës së Priftit. Rreth Majës së Ksulës së Priftit, e cila është mjaft e dendur, ka rreth 80 njerëz për kilometër katror. [3] Qyteti më i afërt më i madh është Dragashi, 17.2 km në veri të Majës së Ksulës së Priftit. Zona përreth Majës së Ksulës së Priftit është pothuajse e mbuluar me ara . [4] Në rajonin përreth Majës së Ksulës së Priftit, malet janë tepër të zakonshme.

Rajoni përreth ka një klimë kontinentale. Temperatura mesatare 3 °C . Muaji më i nxehtë është gushti, më 16 °C, dhe janari më i ftohtë, në −10 °C. [5] Reshjet mesatare 1,160 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është nëntori me 133 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 34 milimetra. [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Maja e Ksula e Priftit sa Geonames.org (cc-by); post updated 2015-03-28; database download sa 2015-05-23
  2. ^ Ang kinadak-ang extension sa contour sa paghatag sa topographic pagkainila.
  3. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2020. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  6. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)