Maksim Konomi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maksim Konomi
Emri: Maksim
Mbiemri: Konomi
Lindi më: 13 gusht 1946
Vendlindja: Tiranë
Profesioni: matematikan, politikan

Maksim Konomi, lindi më 13 gusht të vitit 1946Tiranë, është matematikan dhe politikan shqiptar.

Kreu studimet e larta pranë degës matematike në Universitetin e Tiranës.

Konomi ishte deputet i Partisë Demokratike të ShqipërisëKuvendin e Shqipërisë në 1991-1992. Ai ishtë ministër i parë i pluralizmit për shkencën në Shqipëri, njeri i shquar në jetën politikë të asaj kohe.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 1991-1992