Mali i Kanalit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mali Kanalit)
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 40°11′53″N 19°38′20″E / 40.1981°N 19.6390°E / 40.1981; 19.6390 Mali i Kanalit apo Malësia Akrokeraune (alb. Mali Kanalit, griech. Κεραυνίων όρος, lat. Cerauni montes) është një zone bregdetare ne jug te Shqipërisë. Ky vargmal shtrihet gjatë detit Jon, duke filluar nga Saranda mbi 100 kilometër në drejtimin juglindor drejt veriperëndimore rivierës shqiptare deri në afërsi të Orikumi. Pjese me e ngritur e malësisë keraunike është : maja e Çikës (2045 m)[Anmerkung 1] dhe maja e Qorres (2018 m).

Në lartësinë 1027 m Llogara , malet ndahen në një varg perëndimor dhe një varg lindor. Zinxhiri bregdetar perëndimore është quajtur edhe Malësia Akrokeraune. Në terma gjeologjike, gadishulli në veri pastaj i takon Karaburunit për të cilën ndan gjirin e Vlorë në drejtim të detit të hapur. Pjesa e malit quhet në jug të Llogora Malet e Vetëtimes (dt. Donnerberge).

Përgjatë malit kalon një rrugë dredha-dredha që lidh Sarandën, Himarën dhe qytete të tjera bregdetare në Vlorë. Ajo arrin kulmin e kurrizit në Llogora. Pisha flamur qëndron atje si një park kombëtar në mbrojtje. Zona është e njohur edhe në Shqipëri për mjaltë prodhuar por nuk është i cilësisë së shquar.

Malësia Akrokeraune përmendet nga shkrimtarët e lashtë të tillë si Ptolemeu, Straboni dhe Pausania, të cilët përshkruajnë vendndodhjen e tij. Kështu, edhe emri i lashtë në vendet ku flitet gjermanisht është i njohur si emërtim i zakonshëm sot në Shqipëri.

Fotogaleri[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Nicht zu verwechseln mit einem Berg gleichen Namens in der Nähe von Elbasan.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Literatura[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Henry Baerlein: Southern Albania under the Acroceraunian Mountains. Chicago 1968 (eine politische und kulturgeschichtliche Abhandlung über die Region)
  • Strabon, Geographica VII,7,5-8