Jump to content

Mali Tara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tara është një mal në Serbinë perëndimore. Është pjesë e Alpeve Dinarike dhe qëndron në një lartësi mbidetare e cila sillet mes 1,000 to 1,590 metres (3,280 to 5,220 ft) mbi nivelin e detit. Shpatet e malit janë të veshura me pyje të dendura dhe livadhe të shumta me lartësi të lartë, shkëmbinj të thepisur, lugina të thella të gdhendura nga lumi Drina aty pranë dhe shumë shpella karstike. Mali është një qendër e njohur turistike. Parku Kombëtar Tara përfshin një pjesë të madhe të malit. Maja më e lartë është Zborishte, me 1,544 metres (5,066 ft).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]