Uzhice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Užice
Qytet
Vendndodhja
Užice is located in Serbia
Užice
Užice

Koordinatat: 43°51′V 19°51′L / 43.850°V 19.850°L / 43.850; 19.850

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Rajoni Šumadija dhe Serbia Perëndimore
Distrikti Zlatibor
Kryetari i Bashkisë Tihomir Petković
Partia SPP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 667 km2
Dendësia 125 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Prefiksi +381 31

Užice (Serbisht: Ужице) është qytet në perëndim të Serbisë. Është qendra administrative e distriktit Zlatibor.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

25 kilometra në jug të qytetit ndodhet mali Zlatibor. Në perëndim të qytetit ndodhen malet Tara dhe Zvijezda. Transporti hekurudhor Beograd-Bar kalon nëpërmjet Užice dhe lidh me pjesën veriore të vendit dhe me kufirin me Malin e Zi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethnic group Population
Serbët 76,089
Malazezët 144
Jugosllavët 80
Romët 70
Kroatë 69
Të tjerë 1,588
Gjithsej 78,040

Fshatrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Užice
 • Bioska (422)
 • Bjelotići (185)
 • Buar (1082)
 • Vitasi (179)
 • Volujac (922)
 • Vrutci (138)
 • Gorjani (653)
 • Gostinica (557)
 • Gubin Do (377)
 • Dobrodo (232)
 • Drežnik (639)
 • Drijetanj (1316)
 • Duboko (848)
 • Zbojštica (167)
 • Zlakusa (671)
 • Kamenica (220)
 • Karan (516)
 • Kačer (531)
 • Keserovina (452)
 • Kotroman (123)
 • Krvavci (245)
 • Kremna (665)
 • Kršanje (108)
 • Lelići (328)
 • Ljubanje (787)
 • Mokra Gora (549)
 • Nikojevići (366)
 • Panjak (84)
 • Pear (370)
 • Ponikovica (320)
 • Potočanje (509)
 • Potpeće]] (483)
 • Ravni (465)
 • Raduša (375)
 • Ribaševina (378)
 • Sevojno (7101)
 • Skržuti (551)
 • Stapari (877)
 • Strmac (225)
 • Trnava (378)

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]