Jump to content

Uzhice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uzhice
Ужице
Qytet
Pamje nga Užice
Pamje nga Užice
Popullsia
 • Gjithsej59.747
{{{postal_code_type}}}
31000
TargatUE
Faqja zyrtareUebfaqja Zyrtare

Užice (Serbisht: Ужице) është qytet në perëndim të Serbisë. Është qendra administrative e distriktit Zlatibor.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

25 kilometra në jug të qytetit ndodhet mali Zlatibor. Në perëndim të qytetit ndodhen malet Tara dhe Zvijezda. Transporti hekurudhor Beograd-Bar kalon nëpërmjet Užice dhe lidh me pjesën veriore të vendit dhe me kufirin me Malin e Zi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethnic group Population
Serbët 76,089
Malazezët 144
Jugosllavët 80
Romët 70
Kroatë 69
Të tjerë 1,588
Gjithsej 78,040

Fshatrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Užice
 • Bioska (422)
 • Bjelotići (185)
 • Buar (1082)
 • Vitasi (179)
 • Volujac (922)
 • Vrutci (138)
 • Gorjani (653)
 • Gostinica (557)
 • Gubin Do (377)
 • Dobrodo (232)
 • Drežnik (639)
 • Drijetanj (1316)
 • Duboko (848)
 • Zbojštica (167)
 • Zlakusa (671)
 • Kamenica (220)
 • Karan (516)
 • Kačer (531)
 • Keserovina (452)
 • Kotroman (123)
 • Krvavci (245)
 • Kremna (665)
 • Kršanje (108)
 • Lelići (328)
 • Ljubanje (787)
 • Mokra Gora (549)
 • Nikojevići (366)
 • Panjak (84)
 • Pear (370)
 • Ponikovica (320)
 • Potočanje (509)
 • Potpeće]] (483)
 • Ravni (465)
 • Raduša (375)
 • Ribaševina (378)
 • Sevojno (7101)
 • Skržuti (551)
 • Stapari (877)
 • Strmac (225)
 • Trnava (378)

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]