Jump to content

Mali i Jabllanicës

Coordinates: 41°15′N 20°30′E / 41.250°N 20.500°E / 41.250; 20.500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jablanica, afër fshatit Belicë e Sipërme

Jablanica (shqip: Jabllanica; maqedonisht: Јабланица) është një malShqipëri dhe Republikën e Maqedonisë, i cili shtrihet përgjatë kufirit midis dy vendeve.[1] Kreshta e gjatë malore është më e lartë se 2000 m për rreth 50 km, ndërsa pjesa më e lartë e vendosur në qendër të saj është Guri i Zi, Jabllanica në 2257 m lartësi.

Shtrirja gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dy vendet kanë 50 % të malit, Shqipëria anën perëndimore kurse Maqedonia anën lindore. Mali i Jabllanicës përmban shumë liqene të mëdha malore. Mali Shebenik është i vendosur vetëm në perëndim të Jabllanicës dhe quhet Parku Kombëtar i Shebenik-Jabllanicës. Qytetet më të afërta me Jabllanicën janë Librazhdi në Shqipëri dhe Struga në Maqedoni.

Fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vargmali është një nga vendet e pakta në Ballkan që mban Rrëqebullin ballkanik (Lynx lynx martinoi), një specie të rrëqebullit të Euroazisë(Lynx lynx).[1] Numri i përgjithshëm i kësaj kafshe të rrezikuar është vlerësuar nga PPNEA të jetë poshtë numrit 100 individë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Spangenberg, Annette; etj. "Jablanica-Shebenik Working towards a transboundary protected area for the Balkan lynx" (PDF). Euronatur. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 maj 2012. Marrë më 21 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

41°15′N 20°30′E / 41.250°N 20.500°E / 41.250; 20.500