Maliq bej Libohova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ibrahim Maliq bej Libohova Asllan Pashali i njohur edhe thjesht si Maliq Libohova (Stamboll, 1896 - ?) ka qenë diplomat i shtetit shqiptar.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

U lind në Stamboll, i biri i Myfit bej Libohovës dhe Sheref hanëmit të Hilmi pashë Pojanit-Gjiridli, nga martesa e dytë e të atit pati një vëlla, Elmas beun.[1]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Vlora, Eqrem bej (2003). Kujtime 1885-1925. Përkthyer nga Afrim Koçi. Tiranë: IDK. f. 601.  99927-780-6-7.