Manastiri i Binaçit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manastiri i Binaçit
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Buzovik, Viti, Kosovë
Ndërtuar Shek. XIV
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 02 - 175/63; LZVM
Nr. i referencës 2745

Manastiri i Binaçit është një monument i trashëgimisë kulturore në Buzovik, Viti, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër 02 - 175/63 .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]