Manastiri i Shën Mërisë (Pojan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manastiri i Shën Marisë (Pojan)
Manastiri i Shën Mërisë (Pojan) is located in Shqipëria
Manastiri i Shën Mërisë (Pojan)
Manastiri i Shën Marisë (Pojan) në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Pojan, Rrethi i Fierit, Qarku i Fierit, Shqipëri
Koordinatat 40°26′05″V 19°18′07″L / 40.43461°V 19.302°L / 40.43461; 19.302Koordinatat: 40°26′05″V 19°18′07″L / 40.43461°V 19.302°L / 40.43461; 19.302
Ndërtuar Shek. 12-13
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 15.01.1963
Nr. i referencës FR016
Tipologjia kompleks monastik

Manastiri i Shën Marisë (Pojan) është një monument i trashëgimisë kulturore në Pojan, rrethi i Fierit, në qarkun e Fierit, Shqipëri.[1] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "6, 15.01.1963".

Manastiri dhe kisha e Shën Marisë janë ndërtuar brenda mureve të qytetit antik të Apolonisë me materiale të ricikluara të ndërtesave antike. Arkitektura është bizantine, me teknikë klausonazhit.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I FIERIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 16 maj 2017. Marrë më 1 gusht 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]