Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait
Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait is located in Shqipëria
Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait
Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Vithkuq, Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°31′54″V 20°35′56″L / 40.531541°V 20.598844°L / 40.531541; 20.598844Koordinatat: 40°31′54″V 20°35′56″L / 40.531541°V 20.598844°L / 40.531541; 20.598844
Ndërtuar Periudha POST BIZANTINE, Viti/Shek 1764-1773 / 18
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 17.03.1948, 23.09.1971
Nr. i referencës KO079
Tipologjia Kishë

Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait është një monument i trashëgimisë kulturore në Vithkuq, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "586 e 4874""17.03.1948, 23.09.1971".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]