Manastiri i Uroshit të Shenjtë, Nerodime

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manastiri i Uroshit të Shenjtë, Nerodime
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Nerodime, Ferizaj, Kosovë
Ndërtuar Shekk. XIV
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 502/66; LZVM
Nr. i referencës 2888

Manastiri i Uroshit të Shenjtë, Nerodime është një monument i trashëgimisë kulturore në Nerodime, Ferizaj, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër 502/66 .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]