Manfred Eigen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manfred Eigen
Manfred Eigen, Göttingen 1996
U lind nëMay 9, 1927 (1927-05-09) (age Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme)
KombësiaGerman
ShkollimiUniversity of Göttingen
Njohur përChemical reactions
ÇmimetNobel Prize in Chemistry (1967)
Karriera shkencore
FushatBiophysical chemistry
InstitucionetMax Planck Institute for Biophysical Chemistry
Braunschweig University of Technology
Mbretëresha gjermane Beatrix në takim me 5 fituesit e çmimit Nobel (1983): Paul Berg, Christian de Duve, Steven Weinberg, Manfred Eigen & Nicolaas Bloembergen

Manfred Eigen lindi më 9 maj 1927Bochum. Është bio- dhe fizikokimist gjerman. Po ashtu u shpërblye me çmimin Nobel.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai mori PhD-n në Universitetin e Göttingen dhe u bë drejtor i Institutit Max Planck për Biofizikë Kimike në Göttingen. Ai është doktor nderi i TU Braunschweig. Nga viti 1982 në 1993, Eigen ishte president i German National Merit Foundation.

Në vitin 1967, Eigen u shpërblye, bashkë me Ronald George Wreyford Norrish dhe George Porter, me Çmimin Nobel për Kimi.

Përveç kësaj, emri i Eigenit është i lidhur edhe me teorinë e hipër-rrathëve, lidhjet cikclike të reaksioneve ciklike si një shpjegim për vetorganizimin e sismeve prebiotike, të cilin ai e përshkroi me Peter Schuster në vitin 1977. Eigen është anëtar i Bordit të Sposorëve të The Bulletin of the Atomic Scientists. Ai themeloi dy kompani, Evotec dhe Direvo.

Nderime dhe çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studentë të Eigenit ishin Geoffrey W. Hoffmann, Ariel Fernandez dhe Dietmar Porschke.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Manfred Eigen and Peter Schuster The Hypercycle: A principle of natural self-organization, 1979, Springer ISBN 0-387-09293-5
  • Manfred Eigen, Ruthild Winkler: The Laws of the Game: How The Principles of Nature Govern Chance, 1983, Princeton University Press, ISBN 0-691-02566-5
  • Manfred Eigen, "Molekulare Selbstorganisation und Evolution." (Self organization of matter and the evolution of biological macro molecules.) Naturwissenschaften 58 (10). 1971 pp. 465–523. In English. Influential theoretical paper on origin-of-life biochemistry.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Winkler-Oswatitsch, R (1987), "Manfred Eigen. Scientist and musician.", Biophys. Chem. (publikuar 9 maj 1987), vëll. 26 no. 2–3, fq. 109–15, doi:10.1016/0301-4622(87)80015-7, PMID 3300805 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "List of publications by Manfred Eigen", Biophys. Chem. (publikuar 9 maj 1987), vëll. 26 no. 2–3, fq. 103–8, 1987, doi:10.1016/0301-4622(87)80014-5, PMID 3300804 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Curriculum vitae of Manfred Eigen", Biophys. Chem. (publikuar 9 maj 1987), vëll. 26 no. 2–3, fq. 102, 1987, doi:10.1016/0301-4622(87)80013-3, PMID 3300803 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Manfred Eigen Festschrift: special issue dedicated to Professor Manfred Eigen on the occasion of his 60th birthday", Biophys. Chem. (publikuar 9 maj 1987), vëll. 26 no. 2–3, fq. 101–390, 1987, PMID 3300802 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Weisskopf, V F; Eyring, H; Eyring, E M (1967), "Nobel Prizes: 4 named for international award (Hans Bethe, Manfred Eigen, R.G. Norrish, George Porter)", Science (publikuar 10 nën 1967), vëll. 158 no. 3802, fq. 745–8, Bibcode:1967Sci...158..745W, doi:10.1126/science.158.3802.745, PMID 4860395 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Schlögl, R W (1997), "To Manfred Eigen on his 70th birthday", Biophys. Chem. (publikuar 30 qer 1997), vëll. 66 no. 2–3, fq. 71–3, doi:10.1016/S0301-4622(97)00075-6, PMID 17029872 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  1. ^ "The Nobel Prize in Chemistry 1967 – Nobelprize.org". Marrë më 2 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]