Manushaqja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Manushaqe
Violasoralba.jpg
Viola sororia 'Albiflora'
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Division:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Viola
Specie

List of Viola species

Varietet i Viola Sororia
Manushaqja
Manushaqe

Manushaqja ose në disa raste viola ose violeta ose vjollca është bimë me lule nga familja Violaceae, që përbëhet nga 400–500 specie të shpërndara në vise të ndryshme të botës. shumica e specieve rriten në hemisferën veriore por disa lloje janë gjetur edhe në Haëaii, Australi, dhe në Ande në Amerikën jugore.

Përshkrimi: Manushaqja (Viola Odorata); është bimë barishtore shumëvjecare, 5-15cm, me rozetë gjethesh dhe me stolone.Gjethet janë rrotullore, me bazë si zemër. Lulet janë ngjyrë manushaqeose të bardha, aromatike. Petlat anësore të drejtuara nga poshtë, kurora jo e rregullt, me shpor më të gjatë se shtojcat e kupës. Fruti është kapsulë rruzullore. Manushaqja është bimë aromatike dhe mjekësore.

Përhapja:Manushaqja gjendet në shkorreta, gjerdhe etj.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Murat Xhulaj; Lefter Kashta; Babi Ruci. Botanika e sistematike. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)