Maqedonia (Greqi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri i Maqedonisë greke
Shtrirja gjeografike

Maqedonia (greqisht: Μακεδονία , është një regjion historik dhe gjeografik në Greqi. Maqedonia mbulon 52 % territorit historiko-gjeografik të Maqedonisë.

Ndarjet politike[redakto | redakto tekstin burimor]

Maqedonia është e ndarë në tri rajone të cilat quhen periferi. Peria është ndarë në 13 njësi të vogla administrative të quajtur Prefektura, e ato janë :

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Maqedonia është regjion në jug të gadishullit ballkanik. Në Greqi, ka një sipërfaqe 34 177 km². Kryeqytet i Maqedonisë është Selaniku. Disa nga ishujt janë : Tasos, Samothraki, Amouliani, etj.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Maqedoninë jetojnë rreth 2,6 milionë banorë. 98 % janë grek autonom të Maqedonisë greke. Feja dominuese në Maqedoni është feja ortodokse. Pothuajse gjithë popullsia flet gjuhën greke.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]