Marcia Bartusiak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marcia Bartusiak
Bartusiak.jpg
Kombësia Amerikane
Profesioni Gazetare, akademike
I njohur për  Shkrime shkencore
Çmime Klumpke-Roberts Award (2010), AIP Science Writing Award (1982, 2001), History of Science Society's Davis Prize(2010), AIP Gemant Award(2006)

Marcia F. Bartusiak është shkrimtare, gazetare dhe Profesore e Praktikës në Programet e Diplomimit në Shkencat e Shkrimit të Massachusetts Institute of Technology. Ajo shkruan për fushën e astronomisë dhe fizikës.[1] Marcia e ka publikuar në National Geographic, Discover, Astronomy, Sky & Telescope, Science, Popular Science, World Book Encyclopedia, Smithsonian, dhr MIT Technology Review.[2] Ajo është një kolumniste për revistën Natural History.[3] Bartusiak dy herë e ka fituar Çmimin e Shkrimit Shkencor të Institutit Amerikan të Fizikës - në vitin 2001 për Einstein's Unfinished Symphony dhe në vitin 1982 për "The Ultimate Timepiece" Discover Magazine.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Botuesi Çështja e lëndës
1986 Thursday's Universe Random House Astronomi dhe astrofizikë
1993 Through a Universe Darkly HarperCollins Historia e Astronomisë
2000 Einstein's Unfinished Symphony: Listening to the Sounds of Space-Time Joseph Henry Press Astronomia
2004 Archives of the Universe: A Treasury of Astronomy's Historic Works of Discovery Pantheon Books Historia e Astronomisë
2009 The Day We Found the Universe Pantheon Books Historia e Astronomisë
2015 Black Hole Yale University Press Historia e Astronomisë
2017 Einstein's Unfinished Symphony: The Story of a Gamble, Two Black Holes,

and a New Age of Astronomy

Yale University Press Astronomi dhe astrofizikë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Faculty and Staff : MIT Grad Program in Science Writing". Marrë më 2014-03-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bartusiak, Marcia. "Marcia Bartusiak". Marrë më 2014-03-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Natural History Magazine". Marrë më 2014-03-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]