Margaret Conkey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Margaret W. Conkey (e lindur në vitin 1943) është një arkeologe dhe akademike amerikane[1] e specializuar në periudhën Magdaleniane të Paleolitit të Sipërm në Pyrenees Franceze. Hulumtimi i saj fokusohet në artin e shpellave të prodhuara gjatë kësaj periudhe. Conkey është vënë në dukje si një nga arkeologet e para për të shqyrtuar çështjet e gjinisë dhe perspektivat feministe në arkeologjinë dhe në shoqëritë e kaluara njerëzore, duke përdorur teorinë feministe për të riinterpretuar imazhet dhe objektet nga epoka paleolitike ose në epokën e fundit të akullnajave.[2] Ajo është Profesor Emerita e Antropologjisë (më parë, Klasa e Profesoreve dhe Drejtorit të Kërkimit Arkeologjik të vitit 1960) në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley. Ajo u emërua nga revista Discover në artikullin e vitit 2002, "50 Gratë më të Rëndësishme në Shkencë".[3]

Gjatë viteve ajo ka vazhduar përkushtimin e saj ndaj perspektivave feministe në arkeologji, duke organizuar konferenca të mëdha, duke redaktuar libra dhe artikuj të shumtë mbi këtë temë.[4] Conkey ka kërkuar gjithashtu njohjen e grave në historinë e disiplinës arkeologjike

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Conkey, më e madhja nga pesë vëllezërit e motrat, u diplomua nga Kolegji Mount Holyoke në vitin 1965[5] me një histori të lashtë dhe histori të artit të dyfishtë,[6] dhe shpejt mori shansin për të shkuar në Jordani - në atë që tani është Bregu Perëndimor - për të punuar në arkeologjinë biblike. Kur pastaj i paraqiti aplikimet e diplomimit në departamentet e antropologjisë në Universitetin e Çikagos dhe Universitetin e Pensilvanisë, asaj iu tha se duhej të merrte një vit antropologji universitare (e cila nuk ishte e disponueshme në Kolegjin Mount Holyoke) para se të mund t'i jepnin asaj konfirmimin final të pranimit.[7] Ajo dhe një mik pastaj kaloi një verë në Nju Jork, ku ajo mori një punë me Fondacionin Wenner-Gren për Kërkime Antropologjike si bibliotekar dhe përfundimisht u bë një analist i granteve. Kur u pranua në Institutin Oriental, ajo u kthye në Çikago për të marrë pjesë dhe për të punuar një punë me kohë të pjesshme si ndihmëse editoriale në Antropologjinë Aktuale.

Puna Arkeologjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Conkey ka shfaqur një interes të vazhdueshëm për interpretimin dhe studimin e artit paleolitik, teorinë dhe kontekstet sociale të hulumtimit të artit rock dhe sjelljen e llojeve të ndryshme të vëzhgimeve dhe hulumtimeve që janë përdorur në këtë fushë nën çadra teorike të ndryshme (duke përfshirë teorinë e praktikës dhe teorinë feministe).

Gjinia në artin paleolitik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Conkey inkurajon arkeologët të rishikojnë kuptimet e mundshme të imazheve paleolitike - që pikturat e shpellave përfaqësonin jo vetëm një revolucion artistik, por një shoqëri që i bëri këto imazhe një pjesë kritike të mbështetjes së këtyre komuniteteve paleolitike; në të cilën gratë ishin të përfshira në më shumë aspekte të jetës së hershme sesa mendimet e zakonshme. Ajo sfidon teorinë e gjatë që teoria e shpellës ishte një praktikë kryesisht mashkullore dhe ishte një magji simpatike për të siguruar sukses gjatë gjuetisë, duke thënë se "nuk mund të shpjegojmë 25,000 vjet të materialeve duke thënë se kjo ishte e gjitha e lidhur me gjuetinë. "Ajo tregon se kafshët e paraqitura në pikturë në muret dhe kafsha mbetet në gropa të ushqimit të ngrënshëm pranë janë shpesh specie të ndryshme - kjo nënkupton që pikturat e tyre kanë gjasa më shumë kuptim kulturor apo shoqëror sesa thjesht të jenë në lidhje me ushqimin.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Haviland, William; Walrath, Dana & Prins, Harald (2007) Evolution and Prehistory: The Human Challenge, Wadsworth, ISBN 978-0-495-38190-7, p. 210
  2. ^ Conkey, Margaret (2014). "Margaret W. Conkey". Anthropology Department. University of California, Berkeley. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 shtator 2015. Marrë më 2 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Svitil, Kathy A. (1 nëntor 2002). "The 50 Most Important Women in Science". Discover Magazine. Marrë më 2 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Conkey, Margaret (2014). "Margaret W. Conkey". Anthropology Department. University of California, Berkeley. Retrieved 2 November 2015.
  5. ^ Haviland, William; Walrath, Dana & Prins, Harald (2007) Evolution and Prehistory: The Human Challenge, Wadsworth, ISBN 978-0-495-38190-7, p. 210
  6. ^ Bailey, Douglass W (2012). Interview with Meg Conkey. Studii de Preistorie. f. 9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Bailey, Douglass W. (2012). Interview with Meg Conkey. Studii de Preistorie. f. 18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)