Jump to content

Margaret Hamilton (shkencëtare)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hamilton duke qëndruar pranë programit të navigacionit që ajo dhe ekipi i saj MIT prodhuan për projektin Apollo.

Margaret Heafield Hamilton (lindi më 17 gusht 1936)[1] është shkencëtare e kompjuterit, inxhiniere e sistemit dhd pronare e biznesit. Ajo ishte drejtoreshë e Divizionit të Inxhinierisë Software[2] të Laboratorit të Instrumentacionit MIT, e cila zhvilloi softuerin e fluturimit në bord për programin hapësinor Apollo.[3] Më 1986, ajo u bë themeluesi dhe CEO i Teknologjisë Hamilton, Inc., në Kembrixh, Massachusetts. Kompania u zhvillua rreth Gjuhës së Sistemit Universal bazuar në paradigmën e saj të Zhvillimit Para Faktit (DBTF) për sistemet dhe dizajnin e softuerit.[4]

Më 22 nëntor 2016, ajo fitoi Medaljen Presidenciale të Lirisë nga Presidenti amerikane Barack Obama për punën e saj që udhëheqi zhvillimin e softuerit të fluturimit në bord për misionet e hënës Apollo të NASA-së.[5][6]

Margaret Harfield lindi në Paoli, Indiana.[7] Pas diplomës prej gjimnazit Hancock më 1954, ajo filloi në matematikë në Universitetin e Miçiganit në vitin 1955 dhe më pas morri gradën bachelor të arteve në matematikë me një të mitur në filozofi nga Kolegji Earlham në vitin 1958.[8][9]

  1. ^ Tiffany K. Wayne (2011). American Women of Science Since 1900. ABC-CLIO. fq. 480–1. ISBN 978-1-59884-158-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "NASA Software Engineering Division/Code 580". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ NASA Office of Logic Design "About Margaret Hamilton" (Last Revised: February 03, 2010)
  4. ^ M. Hamilton, W.R. Hackler (dhjetor 2008). "Universal Systems Language: Lessons Learned from Apollo". IEEE Computer. doi:10.1109/MC.2008.541. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "White House honors two of tech's female pioneers". Marrë më 7 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "President Obama Names Recipients of the Presidential Medal of Freedom". 16 nëntor 2016. Marrë më 7 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Ruth Esther Heafield". Wujek-Calcaterra & Sons. Marrë më 15 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "2009 Outstanding Alumni and Distinguished Service Awards". Earlham College. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2015. Marrë më 15 dhjetor 2014. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Pioneers in Computer Science". Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2016. Marrë më 19 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)