Maria Sharapova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maria Sharapova Kjo është biografia e një tenisti
Maria Sharapova
Maria Sharapova
Kombësia Rusia Rusia
Datëlindja 19 prill 1987
Vendlindja Nyagan, Bashkimi Sovjetik (tani Rusi)
Rezidenca Bradenton, Florida, ShBA
Gjatësia 1.88 m (6 ft 2 in)
Pesha 59 kilograms (130 lb)
Fillimi i karrierës
Vlera në para $21,128,860
I vetëm
Fitore/humbje 456–111 (80.42%)
Tituj 27 WTA, 4 ITF
Renditja më e lartë 1 (17 gusht 1987)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open W (2008)
French Open W (2012)
Wimbledon W (2004)
US Open W (2006)
Në çift
Fitore/humbje 23–17
Tituj 3 WTA
Renditja më e lartë Nr. 41 (14 qershor 2004)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open 2R (2003, 2004)
French Open
Wimbledon
US Open 2R (2003)

Freskimi i fundit: 13 gusht 2012.

Maria Sharapova (ka lindur më 19 prill 1987Nyagan) është një nga tenistet më të titulluara ruse, Mjeshtre e Merituar e Sportit e Rusisë. Katër-herë fituese e turneut “Grand Slam” në lojë individuale, fituese e turneut të karrierës Grand Slam (kampione e të gjitha katër turneve në vite të ndryshme). E vetmja në mesin e sportistëve rusë (si meshkuj, ashtu dhe femra), e cila ka luajtur në shtatë finale të "Grand Slam" në ndeshje individuale (singles). Tenistja e gjashtë në historinë e këtij lloj sporti që ka fituar turneun e karrierës “Grand Slam” në lojë individuale. Dy herë është shpallur Raketa e Parë e botës. Ajo është fituese e 27 turneve WTA në lojë individuale dhe tre turneve WTA në lojën në çift. Maria Sharapova është mbajtëse e Kupës së Federatës të vitit 2008 në përbërjen e ekipit kombëtar të Rusisë.[1]Londër 2012 fitoi medaljen e argjendë për kategorinë individuale femër.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Yjet olimpikë të Rusisë Arkivuar 5 mars 2016 tek Wayback Machine, Zëri i Rusisë