Jump to content

Marianna Madia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marianna Madia
Ministre e Administratës Publike dhe Thjeshtëzimit
Titullar
Në detyrë
21 shkurt 2014
Paraprirë ngaGianpiero D'Alia
Anëtare e Parlamentit
Titullar
Në detyrë
15 Mars 2013
Anëtare e Parlamentit
Në detyrë
29 prill 2008 – 15 Mars 2013
Të dhëna vetjake
U lind më5 shtator 1980 (33 vjeç)
Romë, Lacio, Itali
Vdiq mëRomë, Itali
NënshtetësiaItalian
Partia politikePartia Demokratike Italiane[1]

Marianna Madia (5 shtator, 1980, Romë), politikane italiane, anëtare e Dhomës së deputetëve dhe ministre e Administratës Publike dhe Thjeshtëzimit.[2][3]

Nga viti 2013 ajo është e martuar me producentin Mario Gianani, dhe kanë dy fëmijë, Françesko dhe Margerita, të lindur më 8 prill 2014[4].

  1. ^ «Primarie del Pd, exploit delle donne. Sorpresa Madia: 'Dicevano che ero da listino'»
  2. ^ «Italy's PM-designate Matteo Renzi names new cabinet»
  3. ^ Roncone, Fabrizio. «Vada per carina, raccomandata no»." Corriere della Sera. 1 Mars 2008.
  4. ^ La Madia ha partorito una bambina

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]