Marianne Stokes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marianne Stokes00.jpg
Lindi më 1855
Vendlindja Graz, Styria, Austria
Vdiq më August 1927
Vendvdekja Londër, Angli
I njohur për  Pikturë

Marianne Stokes (1855-1927), e lindur Marianne Preindlsberger, ishte një piktore austriake. Ajo u vendos në Angli pas martesës së saj me Adrian Scott Stokes (1854-1935), piktori peizazh, të cilin e kishte takuar në Pont-Aven. Stokes u konsiderua si një nga artistët kryesorë në Anglikën Viktoriane. [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Preindlsberger ka lindur në Graz, Steiermark. Ajo ka studiuar në Mynih nën Lindenschmidt dhe fitoi një bursë për fotografinë e saj të parë, Muttergluck, ajo ka punuar në Francë nën Pascal Adolphe Jean Dagnan-Bouveret (1852-1929), Colin dhe Gustave Courtois (1853-1923). Ajo pikturonte në fshat dhe në Paris, dhe, si shumë piktorë të tjerë të rinj, ra nën magjinë e natyralistit fshatar Jules Bastien-Lepage. Stili i saj vazhdoi të tregonte ndikimin e tij edhe kur tema e saj ndryshonte nga temat fshatarësh në mesjetare romantike dhe biblike. Ndërsa në Francë ajo u takua me piktorin finlandez Helene Schjerfbeck, në kompaninë e të cilit vizitoi Pont-Aven në 1883.[2]

Piktura të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Page for Marianne Stokes at the Penzance Museum and Gallery, PenleeHouse.org". Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 shtator 2017. Marrë më 4 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Victorian Art in Britain". Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 maj 2006. Marrë më 19 maj 2006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)