Marie (Zojzi) Deda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Marie (Zojzi) Deda(1916-1946) ka lindur në Shkodër. Deda është martire e demokracisë e cila luftoi me armë në dorë kundër forcave të Sigurimit të Shtetit dukë rënë në pyllin "Hija e madhe" në fshatin Meshkallë në Dhjetor të vitit 1946. [1]

Persekutimi komunist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marija rridhte nga familja Zojzi, në të cilën 7 vetë ishin pushkatuar dhe 4 të tjerë ishin burgosur. Marija u martua me Pjetër Shan Dedën, anti-fashist dhe anti-komunist. Ai ishte një nga organizatorët e lëvizjes së armatosur antikomuniste në Postribë, duke mobilizuar zonën e Gurit të Zi të zhvilluar në shtator 1946. Pas dështimit të lëvizjes Marije së bashku me Pjetrin gjejnë strehim në vendin e quajtur "Hija e Madhe" në Meshkallë. Në dhjetor ata zbulohen nga forcat komuniste dhe bie martire në luftën me armë kundër Forcave të Sigurimit të Shtetit.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dibra, fq. 173
  2. ^ Kalvari i grave në burgjet e komunizmit. Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit. 2017. ff. 12–13.  978-9928-168-71-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)