Jump to content

Marine One

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marine One në fluturim mbi Uashington, D.C., 2005.

Marine One është shenja e thirrjes e çdo avioni të Trupave të Marinës së Shteteve të Bashkuara që mban presidentin e Shteteve të Bashkuara.[1] Zakonisht tregon një helikopter të operuar nga Skuadroni i Helikopterëve Detarë Një (HMX-1) "Nighthawks", i përbërë nga Sikorsky VH-3D Sea King ose më i ri, më i vogël VH-60N "White Hawk". Të dy helikopterët quhen “White Tops” për shkak të ngjyrës së tyre. Çdo avion i Korpusit të Marinës që mban nënpresidentin e Shteteve të Bashkuara pa presidentin ka shenjën e thirrjes Marine Two.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "HMX-1 Executive Flight Detachment". United States Marine Corps. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)