Marjorie Boulton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Marjorie Boulton (e lindur më 7 maj 1924) është një shkrimtare dhe poete britanike që shkruar në gjuhën angleze dhe esperanto.[1] Marjorie Boulton ka qenë mësimdhënëse e letërsisë angleze në trajnimin e mësimdhënësve, dhe (nga 1962 deri 1970) si drejtore e kolegjit për 24 vjet para se të fillonte shkrimin dhe hulumtimin me orar të plotë të hulumtimit. Ajo është një shkrimtare e njohur në Esperanto. Boulton aktualisht është president i dy organizatave Esperanto, Kat-amikaro[2] dhe ODES.[3]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autore e Zamenhof: Creator of Esperanto — një biografi e L. L. Zamenhof e botuar në vitin 1960 nga Routledge & Kegan Paul në Londër — ajo gjithashtu shkroi një seri e përdorur gjerësisht për teksteve hyrëse në studimet letrare: The Anatomy of Poetry (1953), The Anatomy of Prose (1954), The Anatomy of Drama (1960), The Anatomyof Language (1968), The Anatomy of the Novel (1975) dhe The Anatomy of Literary Studies (1980). Libri i parë i saj ishte Preliminaries: Poems (1949). Librat e mëvonshme të poezisë, si dhe koleksionet me tregime të shkurtra, ishin në Esperanto, të cilën ajo e mësoi në vitin 1949.[1] Ajo gjithshtu shkroi Saying What We Mean (1959), Words in Real Life (1965) dhe Reading in Real Life (1971).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Marjorie Boulton: a brief biography". Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2009. Marrë më 26 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Starto 5/1996 (172)". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 26 maj 2016. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Oxford and District Esperanto Society". Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2009. Marrë më 26 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]