Jump to content

Marquis de Sade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Donatien Alphonse François, Marquis de Sade (Frëngjisht: [maʁki də sad]; 2 qershor 1740 – 2 dhjetor 1814), ishte një fisnik, politikan revolucionar, filozof dhe shkrimtar francez, i famshëm për seksualitetin e tij të shthurur. Veprat e tij përfshijnë romane, tregime, luajtje, dialogje dhe traktete politike. Në jetën e tij disa prej tyre u botuan nën emrin e tij, ndërsa të tjerët, të cilat Sade mohoi të kenë shkruar, u shfaqën në mënyrë anonime. Sade është më i njohur për veprat e tij erotike, të cilat kombinuan ligjërimin filozofik me pornografinë, duke përshkruar fantazitë seksuale me theks mbi dhunën, vuajtjen, kriminalitetin dhe blasfeminë kundër krishterimit. Ai fitoi famë për t'i vënë këto fantazi në praktikë. Ai pretendonte të ishte një përkrahës i lirisë absolute, i pakufizuar nga morali, feja apo ligji. Fjalët sadism dhe sadist rrjedhin nga emri i tij.

Sade u burgos në burgje të ndryshme dhe një strehë të çmendur për rreth 32 vjet të jetës së tij: 11 vjet në Paris (10 prej të cilave u shpenzuan në Bastille), një muaj në Conciergerie, dy vjet në një kështjellë, një vit në Manastirin Madelonnettes, tre vjet në Strehën Bicêtre, një vit në burgun Sainte-Pélagie, dhe 12 vjet në strehën Charenton. Gjatë Revolucionit francez, ai ishte një delegat i zgjedhur në Konventën Kombëtare. Shumë nga veprat e tij u shkruan në burg.

Nuk vazhdon të jetë një magjepsje me Sade në mesin e studiuesve dhe në kulturën popullore. Intelektualë të frytshëm francezë si Roland Barthes, Jacques Lacan, Jacques Derrida dhe Michel Foucault botoi studime për të.[1] Në anën tjetër, filozofi francez hedonist Michel Onfray e ka sulmuar këtë kult duke shkruar se "Është intelektualisht e çuditshme që Sade të bëhet hero".[2] Ka pasur edhe shumë përshtatje filmike të veprës së tij, më e rëndësishmja që është Salò, ose 120 Ditët e Sodomës, një adaptim i librit të tij famëkeq 120 Ditët e Sodomës.

Jeta e hershme dhe arsimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Sade u lind më 2 qershor 1740, në Hôtel de Condé, në Paris, tek Jean Baptiste François Joseph, Count de Sade dhe Marie Eléonore de Maillé de Carman, kushëriri i largët dhe shoqëruese e Princeshës së Condé. Ai ishte vetëm fëmija i mbijetuar i prindërve të tij.[3] Ai u arsimua nga xhaxhai, Abbé de Sade. Në rininë e Sadeit, babai i tij braktisi familjen; e ëma u bashkua me një manastir.[4] Ai u rrit nga shërbëtorët, të cilët i dhanë 'çdo dëshira e tij', gjë që çoi në 't'u njohur' si një fëmijë i rebeluar dhe i prishur me temperament gjithnjë në rritje.[4]

Më vonë, në fëmijërinë e tij, Sade u dërgua në Lycée Louis-le-Grand në Paris,[4] një kolegj jezuit, për katër vjet.[3] Ndërsa ishte në shkollë, ai u mësua nga prifti Abbé Jacques-François Amblet.[5] Më vonë në jetë, në një nga gjyqet e Sade, Abe dëshmoi, duke thënë se Sade kishte një "temperament të pasionuar që e bënte të etur në ndjekjen e kënaqësisë", por kishte një "zemër të mirë".[5] Në Lycée Louis-le-Grand, ai iu nënshtrua "dënimit të rëndë trupor", duke përfshirë "rrahje me kamzhik", dhe ai "kaloi pjesën tjetër të jetës së tij të rritur të obsesionuar me aktin e dhunshëm".[4] Në moshën 14-vjeçare, Sade filloi të merrte pjesë në një akademi ushtarake elitare.[3]

Pas 20 muajve të trajnimit, më 14 dhjetor 1755, në moshën 15 vjeç, Sade u ngarkua si nën-toger, duke u bërë ushtar.[5] Pas 13 muajsh si nën-toger, ai u ngarkua me gradën e bririt në Brigadën de S. André të Regjimentit Carbine të Comte de Provence.[5] Ai përfundimisht u bë koloneli i një regjimenti Dragoon dhe luftoi në Luftën Shtatë Vjeçare. Në vitin 1763, kur u kthye nga lufta, ai kurdëroi një vajzë të magjistraturës, por babai i saj refuzoi strehimin e tij dhe vendosi një martesë me vajzën e tij më të madhe, Renée-Pélagie de Montreuil; se martesa prodhonte dy djem dhe një vajzë.[6] Në vitin 1766, ai kishte një teatër privat të ndërtuar në kështjellën e tij, Château de Lacoste, në Provence. Në janar të 1767, babai i tij vdiq.

  1. ^ Phillips, John, 2005, The Marquis De Sade: A Very Short Introduction, Oxford University Press, ISBN 0-19-280469-3.
  2. ^ "Marquis de Sade: rebel, pervert, rapist...hero?". The Independent. London, England: Independent Print Ltd. 14 nëntor 2014. Marrë më 10 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c "The Eponymous Sadist". www.nytimes.com. Marrë më 2016-04-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c d "Marquis de Sade". biography.com. Marrë më 10 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c d Hayman, Ronald (2003). Marquis de Sade: The Genius of Passion. New York City: Tauris Parke Paperbacks. ISBN 978-1860648946. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Love, Brenda (2002). The Encyclopedia of Unusual Sex Practices. London, England: Abacus. fq. 145. ISBN 978-0-349-11535-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)