Marshall, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marshall, Alaska
Anglisht : Marshall
qytet
Vendndodhja
Marshall, Alaska is located in SHBA Alaska
Marshall, Alaska
Marshall, Alaska

Koordinatat: 61°52′41″V 162°5′5″P / 61.87806°V 162.08472°P / 61.87806; -162.08472

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Wade Hampton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.2 km2
 •  tokësore 12.2 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 35 m (m.n.d.)
Popullsia 378 banorë (2007)
Dendësia 28.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi June 9, 1970[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99585
Prefiksi 907
Koordinatat 61° 52′ 41″ Veri

162° 5′ 5″ Perëndim

Marshall, Alaska (Marshall) është një qytet në qarkun Wade Hamptonshtetit federal Alaska, SHBA. Në Marshall, Alaska jetojnë 378 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 28.5 banor/km2 (73.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 12.2 km2 (4.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 35 m (115 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 34. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Marshall, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale