Marshall, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marshall, Texas
Qytet
Kolazh me pamje nga Marshall
Kolazh me pamje nga Marshall
Vendodhja e Marshall në SHBA
Vendodhja e Marshall në SHBA
Population
 • Total23.523
Websitewww.marshalltexas.net

Marshall është qytet dhe zyra qendrore e Qarkut Harrisonshtetin federalTeksasit. Marshall është qendra kryesore e kulturës dhe edukimit në Teksasin Lindor. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, popullsia e Marshall ishte rreth 23,523.

Marshall ishte qendra politike dhe prodhimit të Konfederatës gjatë Lufta Civile. Marshall referohet me nofka të ndryshme: "Kryeqyteti Kulturore e Teksasit Lindore",[2] "Porta e Teksasit", "Athina e Teksasit" dhe "Qyteti i Shtatë Flamujve".

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marshall ka klimë subtropikale të lagësht, karakterizohet me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Mesatarisht, Marshall ka 1,300 mm rreshje të shiut në vit. Vetëm muajve të verës të korrikut dhe gushtit ka 89 mm rreshje mesatare të shiut. Stinët e verës në Marshall janë të nxehta, me temperaturë mesatare që janë më lartë se 29 °C prej qershorit deri në shtator. Temperaturat që janë më lartë se 38 °C nuk janë të pazakonta. Temperatura më e lartë e regjistruar ishte 44 °C në gusht të vitit 1909.[3]

Komisioni i Qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komisioni i Qytetit ka shtatë anëtarë, secila e zgjedhur nga një zonë me një anëtarë. Rrethet 1-4 ndajnë qytetin në katër rrethe, dhe rrethet 5-7 ndajnë qytetin në tre rrethe që mbulojnë rrethet 1-4. Pra, çdo vend në qytet bie në dy rrethe, një nga secili grup. Çdo komisioner zgjidhet në një mandat dyvjeçar. Rrethet 1-4 i mbajnë zgjedhjet në vitet e çuditshme dhe rrethet 5-7 në vite madje; zgjedhjet mbahen në pranverë.

Pas secilës së zgjedhje, Komisioni i Qytetit zgjedh komisionerin që të punojë si Kryetarë i Komisionit, përgjithësisht i quajtur Kryetar i Bashkisë, deri pas zgjedhjeve të vitit të ardhshëm. Nëse askush nuk paraqitet për të kandiduar kundër një komisioneri, siç ndodhi me Qarkun e 1 në vitin 2005, komisioneri është rikthyer dhe zgjedhjet për atë rreth nuk u mbajtën atë vit.

Komisioni i Qytetit takohen dy herë në muaj në enjten e dytë dhe të katërt, përveç çdo seance të veçantë që quhen ose takime të rregullta që anulohen. Komisioni siguron një forum publik para çdo seance të rregullt, duke u ofruar qytetarëve mundësinë për të trajtuar komisionin për dy minuta pa njoftim paraprak, me njoftim mund të caktohet edhe koha shtesë.

Antarët e Komisionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethet Komisioni 2015 Komisioni 2012 Komisioni 2010 Komisioni 2007 Komisioni 2002 Komisioni 1999
Rrethi 1 Gloria Moon Gloria Moon Gloria Moon Katie Jones Katie Jones Jean Birmingham
Rrethi 2 Michael Mitchell Zephaniah Timmins Zephaniah Timmins Zephaniah Timmins Alonza Williams Alonza Williams
Rrethi 3 Eric J. Neal (kryetar) John Flowers Buddy Power Ed Carlile Chris Horsley Chris Horsley
Rrethi 4 LaDarius Carter Bill Marshall Jack Hester Jack Hester Jack Hester Audrey Kariel (kryetar)
Rrethi 5 Vernia Calhoun Charlie Oliver Charlie Oliver John Wilborn John Wilborn John Wilborn
Rrethi 6 Larry Hurta Garrett Boersma Chris Paddie Michael McMurry Bryan Partee Michael Smith
Rrethi 7 Doug Lewis Ed Smith (kryetar) William Buddy Power (kryetar) Ed Smith (kryetar) Ed Smith (kryetar) Martha Robb

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "State Rep. Christopher "Chris" Paddie District 9 (R-Marshall)". Texas Tribune. Marrë më qershor 26, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "About Marshall Texas". Marshall Chamber of Commerce. Arkivuar nga origjinali më 2007-08-31. Marrë më 2007-10-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Monthly Averages from Weather.com, includes table format as well. Retrieved July 16, 2006.