Mary Anning

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mary Anning

Mary Anning (21 maj 1799 – 9 mars 1847)[1] ishte një paleontologjiste, grumbulluese dhe shitëse fosilesh e cila u bë e njohur në botë për zbulimet e rëndësishme të fosileve që bëri në Kalanlin e la Manshit në Anglinë jugperëndimore. Gjetjet e saj kontribuan në ndryshimet e rëndësishme të mendimeve shkencore rreth jetes parahistorike dhe historisë së tokës.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mary Anning". Encyclopædia Britannica. Marrë më 7 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Carus 1846, p. 197