Jump to content

Mary Jackson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mary Jackson
U lind në(1921-04-09)9 prill, 1921
Hampton
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Hampton
ShtetësiaAmerikane
Profesionimatematikane

Mary Jackson (9 prill, 1921 - 11 shkurt 2005) ishte një matematikane dhe inxhiniere e hapësirës ajrore afrikano-amerikane në National Advisory Committee for Aeronautics (NACA), e cila në 1958 u pasua nga National Aeronautics and Space Administration (NASA). Ajo punoi në Langley Research CenterHampton, Virginia, për pjesën më të madhe të karrierës së saj.

Mary Jackson lindi në vitin 1921, në Hampton nga Ella (mbiemri i vajzërisë Scott) dhe Frank Winston.[1] Ajo i rrit në Hampton, ku edhe u diplomua në shkollën e të zinjëve "Shkolla e Trajnimit George P. Phenix" me vlerësimet më të larta.[2].

Jackson ishte martuar dhe kishte dy fëmijë.[3] Ajo vdiq më 11 shkurt 2005, në moshën 83 vjeçare.[4]

Pas diplomimit, Jackson mësoi matematikë në një shkollë të të zinjve në Calvert County, Maryland, për një vit.[2] Shkollat publike ende ishin të ndara në të gjithë Jugun. Ajo gjithashtu filloi të mbikqyrte dhe trajnonte nxënësit e shkollave të mesme dhe kolegj, të cilat ajo vazhdoi të bënte gjatë gjithë jetës së saj.[5]

  1. ^ Timmons, Greg (6 dhjetor 2016). "Mary Winston-Jackson". Biography.com. Marrë më 16 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Shetterly, Margot Lee. "Mary Jackson Biography". NASA. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2016. Marrë më 15 janar 2017. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Warren, Wini (1999). Black Women Scientists in the United States. Bloomington, Indiana, USA: Indiana University Press. fq. 126. ISBN 978-0-253-33603-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Mary Winston Jackson". Legacy. Daily Press. 13 shkurt 2015. Marrë më 16 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Mary W. Jackson (PDF), National Aeronautics and Space Administration, tetor 1979, arkivuar nga origjinali (pdf) më 23 tetor 2015, marrë më 16 gusht 2016 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]