Mary Jackson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mary Jackson
Mary Jackson with a model (medium close-up).jpg
Lindi më (1921-04-09)9 Prill, 1921
Vendlindja Hampton
Vdiq më Shkurt 11, 2005 (mosha 83)
Vendvdekja Hampton
Nënshtetësia Amerikane
Profesioni matematikane

Mary Jackson (9 prill, 1921 - 11 shkurt 2005) ishte një matematikane dhe inxhiniere e hapësirës ajrore afrikano-amerikane në National Advisory Committee for Aeronautics (NACA), e cila në 1958 u pasua nga National Aeronautics and Space Administration (NASA). Ajo punoi në Langley Research CenterHampton, Virginia, për pjesën më të madhe të karrierës së saj.

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Mary Jackson lindi në vitin 1921, në Hampton nga Ella (mbiemri i vajzërisë Scott) dhe Frank Winston.[1] Ajo i rrit në Hampton, ku edhe u diplomua në shkollën e të zinjëve "Shkolla e Trajnimit George P. Phenix" me vlerësimet më të larta.[2].

Jackson ishte martuar dhe kishte dy fëmijë.[3] Ajo vdiq më 11 shkurt 2005, në moshën 83 vjeçare.[4]

Karriera[redakto | përpunoni burim]

Pas diplomimit, Jackson mësoi matematikë në një shkollë të të zinjve në Calvert County, Maryland, për një vit.[2] Shkollat publike ende ishin të ndara në të gjithë Jugun. Ajo gjithashtu filloi të mbikqyrte dhe trajnonte nxënësit e shkollave të mesme dhe kolegj, të cilat ajo vazhdoi të bënte gjatë gjithë jetës së saj.[5]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Timmons, Greg (December 6, 2016). "Mary Winston-Jackson". Biography.com. Marrë më January 16, 2017. 
  2. ^ a b Shetterly, Margot Lee. "Mary Jackson Biography". NASA. Marrë më January 15, 2017. 
  3. ^ Warren, Wini (1999). Black Women Scientists in the United States. Bloomington, Indiana, USA: Indiana University Press. f. 126.  978-0-253-33603-3. 
  4. ^ "Mary Winston Jackson". Legacy. Daily Press. February 13, 2015. Marrë më August 16, 2016. 
  5. ^ Mary W. Jackson (pdf), National Aeronautics and Space Administration, October 1979, marrë më August 16, 2016 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]