Maryna Viazovska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maryna Viazovska
Maryna Vazovska MFO 2013 crop.jpg
Lindi më (1984-12-02) 2 Dhjetor, 1984 (35 vjeç)
Vendlindja Kievi
Emër tjetër Maryna Sergiivna Viazovska
Nënshtetësia Ukraina
Profesioni matematikane

Maryna Viazovska [1] (ukrainisht: Марина Сергіївна В'язовська;[2]; e lindur më 2 dhjetor, 1984)[3] është një matematikane nga Ukraina, e cila në vitin 2016 zgjidhi problemin e paketimit të sferës në dimensionin 8 [4][5][6], dhe në bashkëpunim me të tjerët, në dimensionin 24.[7][8] Më parë, problemi ishte zgjidhur vetëm për tre ose më pak dimensione, dhe prova e versionit tre-dimensional (supozimi i Kepler-it) përfshinte llogaritje të gjata kompjuterike. Në të kundërt, prova e Viazovskës për dimensionet 8 dhe 24 është "thjeshtë mahnitëse".

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maryna Viazovska lindi në vitin 1984, në Kiev. Viazovska fitoi një diplomë si "kandidate e shkencave" nga Instituti i Matematikës në Akademinë Kombëtare të Shkencave të Ukrainës në vitin 2010,[2] dhe një doktoraturë (Dr. rer. nat.) nga Universiteti i Bonit në vitin 2013. Disertacioni i saj i doktoraturës, "Funksionet Modulare dhe Ciklet e Veçanta" (Modular Functions and Special Cycles), ka të bëjë me teorinë e numrit analitik dhe si mbikëqyrës e kishte Don Zagier.[9] Ajo ishte një studiuese postdoktorale në Shkollën Matematike të Berlinit dhe në Universitetin Humboldt të Berlinit.[8]

Botime të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bondarenko, Andriy; Radchenko, Danylo; Viazovska, Maryna (2013), "Optimal asymptotic bounds for spherical designs", Annals of Mathematics, Second Series, 178 (2): 443–452, :1009.4407, doi:10.4007/annals.2013.178.2.2,  3071504 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Viazovska, Maryna (2017), "The sphere packing problem in dimension 8", Annals of Mathematics, 185: 991–1015, :1603.04246, doi:10.4007/annals.2017.185.3.7 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Cohn, Henry; Kumar, Abhinav; Miller, Stephen D.; Radchenko, Danylo; Viazovska, Maryna (2017), "The sphere packing problem in dimension 24", Annals of Mathematics, 185: 1017–1033, :1603.06518, doi:10.4007/annals.2017.185.3.8 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "List of participants – FM2009 Conference "Functional Methods in Approximation Theory and Operator Theory III, dedicated to the memory of V. K. Dzyadyk (1919–1998)"". Institute of Mathematics of NAS of Ukraine. 2009. Marrë më 8 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Вязовська М.С.", Catalogues (në ukrainisht), Vernadsky National Library of Ukraine, marrë më 2016-04-06
 3. ^ Maryna Viazovska (në gjermanisht), German National Library, marrë më 2016-04-07
 4. ^ Knudson, Kevin (29 mars 2016), "Stacking Cannonballs In 8 Dimensions", Forbes Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Morgan, Frank (21 mars 2016), "Sphere Packing in Dimension 8", The Huffington Post Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Loos, Andreas (21 mars 2016), "So stapeln Mathematiker Melonen", Die Zeit (në gjermanisht)
 7. ^ Grossman, Lisa (28 mars 2016), "New maths proof shows how to stack oranges in 24 dimensions", Daily News, New Scientist Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Klarreich, Erica (30 mars 2016), "Sphere Packing Solved in Higher Dimensions", Quanta Magazine Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Viazovska, Maryna (2013), Modular Functions and Special Cycles, Doctoral dissertation, University of Bonn Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]